top of page

Selülitlerinden Tedavi İle Kurtul!

Bugün, birçoğumuzun canını sıkan, zaman zaman özgüvenimizi etkileyen sıkıcı bir sorun: Selülit

selülitten hızlıca kurtulma yöntemleri

Selülit Nedir?


Cilt altı yağ dokusunun, özellikle kadınların bacak, kalça ve karın bölgelerinde, deri altında pütürlü ve dalgalı bir görünüm oluşturmasına neden olan bir durumdur. Bu, genellikle "portakal kabuğu" olarak tanımlanır ve estetik bir endişe kaynağıdır.
Selülit sadece estetik bir durum mudur?


Hayır. Selülit sadece estetik kaygılardan dolayı tedavi edilmemelidir; selülit ile damar yetmezliği birbirine paralel seyreder. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar, damar üzerinde baskı oluşturur, bu durumda kan dolaşımını zorlaştırmakta ve varislerin oluşmasına neden olur. Dikkat edin eğer selülitleriniz arttıysa, selülitli bölgelerinizde minik varisler baş göstermeye başlamış olabilir!!!Selülit Tedavi Edilmezse Ne Olur?


Selülit ilerlerse varise, daha ileri derecede damar yetmezliğine ve gittikçe ciddi boyutlara ulaşan bir sürü soruna neden olabilir. Yağ hücrelerinin aşırı yayılmasıyla deri altı bağ dokusu etkilenerek vücut normalden daha fazla su tutmaya başlıyor (kendinizi sabahları daha şiş uyanmış buluyorsunuz) ve kan dolaşımı zayıflıyor. Bu da dokuların oksijenlenme oranını azaltarak derinin elastikiyetini azaltarak cildin daha pürüzlü bir hal almasına neden oluyor.


Genetik Yatkınlık: Eğer aile bireylerinizde selülit varsa, sizde de olma ihtimali yüksektir.


Hormonal Faktörler: Özellikle östrojen hormonu selülitin oluşumunda önemli bir rol oynar.


Yaşam Tarzı: Yetersiz fiziksel aktivite, dengesiz beslenme alışkanlıkları ve yüksek stres seviyeleri selülit oluşumuna zemin hazırlayabilir.


Sıvı Retansiyonu: Vücutta aşırı sıvı birikimi, cilt altı dokusunda baskı yaparak selülit görünümünü artırabilir.


Selülit Olmaması İçin Ne Yapılır?


Selülit oluşumunu önlemek veya mevcut durumu iyileştirmek için yaşam tarzı değişiklikleri önemlidir.


Dengeli Beslenme: Antioksidanlar, bol lif ve sağlıklı yağlar açısından zengin bir diyet selülit oluşumunu engelleyebilir.


Yeterli Su Tüketimi: Günde en az 2 litre su içmek, toksinlerin atılmasına ve sıvı retansiyonunun azaltılmasına yardımcı olur.


Düzenli Egzersiz: Kan dolaşımını artırarak ve yağ oranını azaltarak selülit görünümünü minimize eder.


Stres Yönetimi: Yoga ve meditasyon gibi rahatlama teknikleri, stresin neden olduğu hormonal değişiklikleri dengeleyebilir.


Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?


Selülitlerden hızlıca kurtulmak için, yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra, profesyonel tedavi yöntemlerine de başvurabilirsiniz:


Aslight Clinic'in, cihazlı selülit tedavilerini inceleyebilirsiniz. Bu tedavilerin başarı oranları yüksektir ve kesin çözüm olarak yaklaşılabilir.


Unutmayın, selülitlerden kurtulmak için sabırlı olmak ve uygulanan tedavilere bağlı kalmak önemlidir.


Ayrıca, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmek, selülitin tekrar oluşumunu önlemede kilit rol oynar.


Bağ dokusu yapısını güçlendirerek, Selülit azaltmaya yardımcı, fonksiyonel, bitkisel besinler:


A, C vitaminleri ve Çinko: Yapılan araştırmalar selülit oluşumunu azaltmada antioksidan öğeler olan A, C vitaminleri ve çinkonun etkili olduğunu görmekteyiz.


Özellikle bu antioksidan yapıları içerisinde bulunduran taze meyve ve sebzelerin tüketimine özen göstermelisiniz.


Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kurubaklagiller, yağlı tohumlar ve taze meyvelerin günlük tüketimini 6-8 porsiyona kadar çıkarmanız beslenmenizde yapacağınız ilk adım! 

#1: Gotu Kola


diyette gotu kola yararları

Uzakdoğu'da Çin, Hindistan ve Endonezya gibi ülkelerde uzun yıllar kullanılmış bir bitki olan Gotu Kola, K vitamini, sodyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından da zengindir. Araştırmalar Gotu Kola'nın iltihap giderici etkileri olduğunu ve damarları güçlendirme suretiyle kanın vücutta akışını artırdığını gösteriyor. Bu özelliğinden dolayı özellikle varis ve selülit gibi sorunlara karşı koruyucu ve destekleyici olarak kullanımını öneriyorum.


#2: Biberiye


Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi sayesinde selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olan biberiyeyi 1-2 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış olarak 1 bardak kaynar suyla 10 dakika kadar demleyip gün içerisinde 2-3 bardak şeklinde tüketebilirsiniz. Ödem sorununuza da yardımcı olacak.


#3: Ananas


Taze ananasta bulunan bromelin enzimi, protein ayrıştırıcı ve sindirimine yardımcı bir enzimdir. Kükürtlü bileşikleri de içeren bromelin enzimi sadece protein sindirimine yardımcı olmakla kalmaz, şişkinliğin ve ödemin atılmasına da katkıda bulunur. Böylece selülit oluşumunu engellemeye yardımcı bir meyvedir ancak diyet yapanlar için kalorisi yüksek oldugu için günde maximum 2 ince dilim öneriyorum. 

Siz de selülitlerinizden hızlıca kurtulmak ve daha sağlıklı bir yaşam sürdürmek istiyorsanız, Aslight Clinic'e danışarak, kişiye özel tedavi planlarımız hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Unutmayın, biz her zaman yanınızdayız ve bu yolculukta sizlere destek olmak için buradayız.


Hepinize sağlıklı, mutlu ve parlak bir cilt diliyorum.


Sevgilerimle,


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page