Telefon: 0536 352 22 53 Email: info@aslightclinic.com

Sakız Çiğnemek Zayıflatır Mı?

Çiğneme işlemi açlığı azaltıp, kendinizi daha tok hissetmenizi sağlayabilir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada katılımcılardan yemekten sonra 30 dakika boyunca şekersiz sakın çiğnemeleri istenmiş. Sakız çiğneyenlerin çiğnemeye başladıktan 5 dakika sonra, çiğnemeyenlere göre daha doygun hissettikleri bildirilmiştir.  Yakın tarihte yapılan 15 çalışmada (5 çalışma doğrudan sakız çiğnemeyi incelemektedir) çiğneme süresinin, belirli bağırsak hormonlarının salınımını uyararak açlığı ve gıda alımını azaltabileceği gösterilmiştir.

2017 yılında yapılan bir çalışmada kahvaltı ve öğle yemeği arasında sakız çiğneyen katılımcıların yalnızca daha az aç hissetmekle kalmayıp sakız çiğnemeyenlere kıyasla öğle yemeğinde 68 kalori daha az tükettikleri saptanmıştır.

2015 yılında yapılan küçük bir çalışmada, kahvaltıdan önce ve sonra sakız çiğneyen katılımcıların sakız çiğnemeyenlere kıyasla yemekten sonraki 3 saat içince yaklaşık %3-5 daha fazla kalori yaktıkları tespit edilmiştir.

Sakız çiğnemek, açlık ve atıştırma isteğini bastırmaya ve gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını arttırmaya yardımcı olabilir. Ancak bu etkilerden herhangi birinin uzun vadeli ağırlık kaybına yol açıp açmayacağı belirsizdir. 

Cevap ver