Telefon: 0536 352 22 53 Email: info@aslightclinic.com

Kolesterol

Kolesterol, hücrelerimizde bulunan yağımsı bir maddedir. Vücudumuz ürettiği gibi çeşitli besinlerle dışarıdan da alırız. Özellikle beyin, sinirler, kalp, bağırsak, kaslar ve karaciğerde yaygın olarak bulunur. Birçok hormonun üretiminde, safra asitleri ve D vitaminin yapımında kullanılır.

Kolesterol yağımsı bir madde olduğundan kanda taşınabilmesi için suda çözünür maddelere ihtiyaç duyar. Bu maddelerle bileşince lipoprotein adını alır. Biz bunları iyi kolesterol veya kötü kolesterol olarak biliyoruz. 

LDL-K: Kolesterolü karaciğerden alıp diğer dokulara taşır. Dolayısıyla kötü kolesteroldür.

HDL-K: Kandaki kolesterolü karaciğere taşır. Dolayısıyla iyi kolesteroldür. 

Kan dolaşımında ne kadar yüksek oranda LDL-k bulunuyorsa kalp hastalıklarına yakalanma riski o kadar yüksektir. Aynı şekilde HDL-k düşük olması da riskin yüksek olmasına neden olur. Bu tür kişilerde, kalp krizi, felç, damar tıkanması, böbrek yetmezliği gibi hastalıkların ortaya çıkma olasılığı daha fazladır.

Kan kolesterol düzeyini etkileyen faktörlerden bir tanesi de nasıl beslendiğinizdir. Doymuş yağ ve kolesterol içeriği yüksek hayvansal besinlerle beslenmek kan kolesterolünüzün yükselmesine neden olur. Bu anlamda kızartmalardan kaçınmak, kırmızı et tüketimini sınırlayıp tavuk ve balık tüketimini arttırmak, yemeklerde zeytinyağı gibi sıvı yağları tercih etmek, sebze meyve tüketimini arttırmak ve düzenli egzersiz yapmak yüksek kolesterolden kaçınmak için başlıca dikkat etmeniz gereken noktalardır.