Telefon: 0536 352 22 53 Email: info@aslightclinic.com

Yemek Yedim, Açım

Yemekten hemen sonra aç hissediyorsanız bu durumun birkaç nedeni olabilir. 

Uyguladığınız diyet şekli

Hormonal durumunuz

Yaşam tarzınız

Alışkanlıklarınız

Tükettiğiniz öğün eğer protein ve lif bakımından yetersizse kısa bir süre sonra açlık hissetmeniz normaldir. Yeterli protein içeren öğünler GLP-1, kolesistokinin (CCK), peptit YY (PYY) gibi tokluk hormonlarının salınımını uyararak uzun süre doygunluk sağlarlar. 

Bazı durumlarda hormonal problemler yemekten sonra aç hissetmenize neden olur. Leptin hormonu, beyinde tokluk merkezini uyaran önemli hormonlardandır. Özellikle bazı obez bireylerde keptin hormonu işini yapamaz, “leptin direnci” oluşur. Yani leptin hormonu yeterli miktarda üretilir ancak beyinde tokluğu uyaramaz. Bu nedenle yemekten sonra da aç hissetmeye devam edilir. Düzenli fiziksel aktivite, karbonhidrat tüketiminin azaltılması, lif alımının arttırılması ve yeterli uyku leptin direncinin azaltılmasında yardımcı olur. 

Hızlı yemek yemek, stresli olmak, fazla egzersiz yapmak, farkındalıkla yemek yememek, düşük kalorili diyetler, uykusuzluk, insülin direnci yemekten sonra aç hissetmenize neden olan diğer faktörlerdendir.

O halde öncelikle kan değerlerine baktırıp fizyolojik herhangi bir hastalık olup olmadığını kontrol etmek, eğer bir hastalık var ise beslenmeyi ona göre planlamak, eğer yok ise alışkanlıkları, tüketilen öğün içeriğini, uygulanan diyeti gözden geçirmek gereklidir.  

Cevap ver