Telefon: 0536 352 22 53 Email: info@aslightclinic.com

Tehlikeli 5 Besin-İlaç Etkileşimi

Bazı ilaçlar bazı besin gruplarıyla tüketildiğinde etkisini yitirebilir, daha da önemlisi tehlikeli hale gelebilir. Çok dikkat edilmesi gereken bu durumlar ilaç kullanımı kesildikten sonra birkaç hafta bile sürebiliyor.

Kalsiyumdan Zengin Besinler ile Antibiyotik Kullanımı

Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinler florokinolon, tetrasiklin, doksisiklin grubu antibiyotikler ile tüketildiğinde ilaçların emilimi azalır. Bu nedenle bu gıdalar ilaçlardan 2 saat önce veya 6 saat sonra alınmalıdır.

Kansızlık için kullanılan demir ile süt ve süt ürünleri, pekmez, susam, fındık, fıstık, kurutulmuş meyveler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler aynı anda kullanılmamalıdır. Demir emilimi bozulmaması için en az 2 saat sonra tüketilmelidir.

Fermente Besinler ile Monoamin Oksidaz İnhibitörleri (MAIO)

Turşu, yoğurt, peynir, kefir gibi fermente gıdalar tiramin içeriği ile monoamin oksidaz inhibitörlerini (MAIO) ve Parkinson Hastalığı için ilaç kullanan hastaların kan basıncında tehlikeli artışa neden olur. 

K Vitamininden Zengin Besinler ile Warfarin

Kan sulandırıcı warfarın (coumadin) adlı ilacın etkinliği bu gıdalardaki K vitamininin bloke edilmesiyle sağlandığı için bu gıdaların günlük tüketimi hep eşit miktarda tutulmalıdır. Aksi taktirde kan ya çok sulanır ya da pıhtılaşmaya eğilim gösterir.

Alkol ile Uyarıcı İlaçlar

Alkol ile ilaç kullanımına her zaman dikkat edilmelidir ancak bazı ilaç etkileşimleri diğerlerinden daha ciddi düzeydedir. Örneğin reçeteli uyarıcı bir ilaç ile alkol kullanımı hastanın ne kadar sarhoş olduğunu tam olarak anlamamasına neden olabilir. Ateş basması, başağrısı, bulantı, kusma, çarpıntı yapabilir. Birçok kas gevsetici. antidepresan, uyku ve allerji ilaçlarının yan etkilerini arttırır.

Greyfurt Suyu

Bu meyvenin kendisinin değil ama suyunun fazla miktarda tüketimi (günde 1 litre ve üzeri) özellikle statin grubu kolesterol ilaçlarının bazılarının bağırsakta parçalanmasını geciktirerek kan seviyelerini arttırır. Bu da kas ağrıları, kas krampları ve kas erimesi gibi yan etkilerin artısına neden olabilir.

Cevap ver